Historia ulicy Piekary

Nazwę naszego projektu zaczerpnęliśmy z nazwy ulicy przy której znajduje się nasza kamienica. Ulica Piekary to jedna z najstarszych ulic w Poznaniu należąca do Starego Miasta. Nazwa została zaczerpnięta z dużej ilości piekarzy zasiedlających się przy niej w czasach średniowiecznych. Wówczas Piekarami określano odrębne przedmieście. W okresie zaborów ulica nosiła nazwę Bäckerstrasse. Ulica liczy 258 metrów i rozciąga się od ul. Świętego Marcina do ul. Ogrodowej.  W latach 70. XX wieku rozpoczęto remonty mające przystosować ulicę do przeprowadzenia przez nią niezrealizowanej trasy tramwajowej. Trasa miała przeciąć centrum miasta z północy na południe. Część starej zabudowy wyburzono, choćby drukarnię Jana Deckera lub kamienicę na narożniku ul. Piekary, gdzie znajdował się pensjonat Heleny Rzepeckiej. Trasa niestety nie powstała.

13 lutego 1991 roku przy ul. Piekary 14/15 pracę rozpoczęło Radio “Solidarność”.

Wartymi uwagi są następujące budynki:

  • kamienica nr 9 powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Centralną część zajmuje wielki portal prowadzący do wnętrza kamienicy, wsparty jest na dwóch kolumnach toskańskich. Nad wejściem wznosi się mniejszy portal z oknem ozdobionym po obu stronach rzeźbami lwów. Fasada kamienicy ozdobiona jest rzeźbami głów. Znajdują się one nad każdym oknem budynku, głowy zdobią też przejazd bramny.
  • Punktowce na Piekarach – trzy 15 kondygnacyjne wieżowce z 1966 roku projektu Zygmunta Lutomskiego i Henryka Nowaka. Punktowce to część nierezalizowanej drogowo – tramwajowej Trasy Piekary. Pod 14/15 znajduje się obecnie Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ; pod 17 Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz restauracja “Czerwone Sombrero” specjalizująca się w kuchni meksykańskiej; pod 19 Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Enerprojekt Poznań S.A.
  • kamienica nr 18 znajdująca się na rogu ulicy Piekary i Ogrodowej, zbudowana została w latach 1902 – 1903 w stylu Art Nouvea. Projektantem i budowniczym był radny miasta Poznań oraz członek zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania – Ludwik Frankiewicz. Kamienica ma pięć kondygnacji, nakryta jest jednospadowym dachem, ożywiona sztukaterią, wykuszami, balkonami, logiami oraz szczytem z każdej strony budynku. Niestety z uwagi na wiek, gubi tynk razem z ozdobami.

Częścią ulicy jest także coraz bardziej odradzający się Pasaż Apollo. Znajdziecie tam kino-teatr, wspaniałe restauracje oraz sklepy. Serdecznie zapraszamy!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog